Co to jest backup? Czy kopia zapasowa jest konieczna?

Ludzie dzielą się na dwie grupy – tych, którzy robią kopię zapasową i tych, którzy dopiero zaczną ją robić. Jeżeli nadal nie czujesz przekonania do wykonywania regularnych kopii zapasowych, przeczytaj nasz artykuł, w którym objaśniamy, czym jest kopia zapasowa i dlaczego tak ważnym elementem prowadzenia biznesu jest dbanie o bezpieczeństwo danych w firmie.

Co to jest kopia zapasowa?

Kopia zapasowa lub backup to kopia danych z jednego urządzenia przechowywana na innym urządzeniu lub nośniku. Przeznaczeniem kopii zapasowej jest możliwość szybkiego odtworzenia plików w momencie awarii urządzenia, wykradzenia danych lub błędu ludzkiego. Dodatkową zaletą posiadania backupu jest możliwość dostępu do wcześniejszych wersji plików.

Jakie są rodzaje kopii zapasowych?

Istnieje kilka sposobów, na jakie możesz tworzyć kopie zapasowe swoich danych. Każdy z nich cechuje się innym przeznaczeniem, sposobem tworzenia oraz przywracania danych. Poniżej w kilku zdaniach opowiemy o najważniejszych z nich.

Pełna kopia zapasowa

Pełna kopia zapasowa to archiwizacja wszystkich dostępnych na urządzeniu danych. W ramach pełnej kopii zapasowej wykonywany jest dokładny duplikat plików. Backup pełny umożliwia dostęp jedynie do jednej wersji danych zapisanych w momencie jego wykonywania. 

Pełna kopia zapasowa jest najbardziej pojemnym rodzajem backupu. Oznacza to również, że jej wykonywanie jest bardzo czasochłonne. Odzyskiwanie pełnej kopii zapasowej wymaga najmniej wysiłku, ponieważ wystarczy nadpisać skopiowaną zawartością dane przechowywane na urządzeniu.

Przyrostowa kopia zapasowa

W ramach przyrostowego backupu kopiowane są wyłącznie te pliki, które powstały lub zostały zmodyfikowane od momentu wykonania poprzedniej kopii. W trakcie wykonywania przyrostowej kopii zapasowej punktem odniesienia są poprzednio zapisane pliki, a nie ich oryginalne wersje, co oszczędza czas przeznaczony na wykonanie backupu oraz miejsce na zapasowym nośniku.

Wykonywanie przyrostowej kopii zapasowej zajmuje najmniej czasu, za to przywracanie plików zapisanych tą metodą jest najbardziej czasochłonne. Przywracanie plików zapisanych w ramach przyrostowego backupu wymaga dostępu do pełnej kopii zapasowej i wszystkich poprzednich kopii przyrostowych.

Różnicowa kopia zapasowa

Wykonywanie różnicowej kopii zapasowej polega na kopiowaniu tylko tych plików, które zostały zmienione lub dodane od czasu ostatniej pełnej kopii zapasowej. Backup różnicowy, podobnie jak przyrostowy, nie jest czasochłonny, ponieważ zapisuje w przestrzeni, na której przechowywana jest kopia zapasowa dysku twardego jedynie te pliki, które ostatnio powstały lub zostały zmodyfikowane. Przywrócenie danych skopiowanych metodą różnicową również nie jest skomplikowane, ponieważ wystarczy posiadać dostęp do pełnej kopii zapasowej oraz ostatniej kopii różnicowej.

co to jest kopia zapasowa - ZofraTech

Na jakich nośnikach można przechowywać kopię zapasową?

Gdy już wiesz, jak zrobić backup, w następnym kroku musisz podjąć decyzję, na jakich nośnikach chcesz przechowywać skopiowane ważne dane. Do wyboru masz kilka nośników, zarówno te fizyczne, jak i rozwiązania chmurowe. Do fizycznych rozwiązań, na których możesz gromadzić kopię zapasową, należą:

  • taśmy magnetyczne – najbardziej opłacalne rozwiązanie, jeżeli gromadzisz bardzo duże ilości danych, które będziesz regularnie kopiować,
  • dyski HDD – nieco droższe od taśm magnetycznych, ale są bardziej dostępne, szybsze, mają większą pojemność i są prostsze w użytkowaniu,
  • dyski SSD – dyski o szybszym zapisie i bardziej wytrzymałe niż ich odpowiedniki HDD, ale przez to odpowiednio droższe.

Czym jest backup w chmurze?

Alternatywną możliwością do przechowywania kopii danych na fizycznych nośnikach jest kopia zapasowa w chmurze. Backup chmurowy polega na przechowywaniu kopii danych na zewnętrznych serwerach znajdujących się w chmurze. Przechowywanie danych na serwerach zdalnych umożliwia łatwy dostęp do ostatniej wersji plików z dowolnego miejsca, zwłaszcza w przypadku poważnej awarii sprzętu lub zdarzeń losowych.

Bezpieczeństwo danych w chmurze jest o wiele wyższe niż na fizycznych nośnikach, ponieważ kopie zapasowe przechowywane na zdalnym serwerze są bardzo dobrze chronione przed złośliwym oprogramowaniem. Proces backupu danych do chmury jest zautomatyzowany i łatwo skalowalny, dzięki temu w przypadku szybkiego rozwoju firmy możesz bez problemu i niewielkim kosztem zwiększyć przestrzeń dyskową w chmurze.

backup w chmurze - ZofraTech

Dobre praktyki w wykonywaniu kopii zapasowej

Ochrona danych firmy poprzez regularne wykonywanie kopii zapasowej jest bardzo ważna. Jednak aby cały proces backupu nie poszedł na marne, warto kierować się dobrymi praktykami. Wśród najważniejszych z nich są:

  • regularne wykonywanie kopii zapasowej – aby wykonywanie backupu miało sens, zaplanuj cykliczne kopiowanie danych, nie rzadziej niż raz w tygodniu,
  • zlokalizowanie nośników kopii zapasowych w różnych miejscach – dzięki temu utrudnisz dostęp do zapisanych danych osobom niepowołanym,
  • ograniczenie dostępu do kopii zapasowych – nadaj dostęp do skopiowanych danych oraz oprogramowania tylko tym pracownikom, dla których jest on absolutnie niezbędny,
  • wybór najlepszych dostawców usług związanych z wykonywaniem kopii zapasowej – jeżeli gubisz się w gąszczu ofert, skorzystaj z doświadczenia ZofraTech,
  • sprawdzanie bezpieczeństwa sieci – wzmocnij zabezpieczenia związane z przesyłaniem danych, aby dodatkowo chronić skopiowane zasoby,
  • szyfrowanie kopii zapasowej – kopie zapasowe, ich nośniki, a także komputery i urządzenia mobilne powinny być zabezpieczone silnymi hasłami lub inną technologią szyfrowania w celu zabezpieczenia przed utratą danych.

Stosując się do powyższych praktyk, znacząco podniesiesz bezpieczeństwo danych firmy i zwiększysz zasadność wykonywania kopii zapasowej danych przedsiębiorstwa.

Kopia zapasowa a kopia bezpieczeństwa

Skoro poruszamy temat kopii zapasowej, warto zestawić go z terminem, jakim jest kopia bezpieczeństwa. Kopia bezpieczeństwa jest wykonywana w celu długoterminowego przechowywania zduplikowanych danych. Informacje w kopii bezpieczeństwa zostały zgromadzone w celu ochronienia ich przed utratą lub zniszczeniem, ale nie stanowią one podstawy do przywrócenia zasobów na urządzeniach do stanu sprzed awarii. Powodem wykonywania kopii bezpieczeństwa jest przede wszystkim chęć archiwizacji danych. Nie jest to też proces wykonywany regularnie, w odróżnieniu od kopii zapasowej.

Dlaczego warto wykonywać regularny backup?

Choć regularne wykonywanie kopii zapasowej w firmie może być dla Ciebie kolejnym wydatkiem, w dodatku zwiększającym zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową, jest to inwestycja, która w nieoczekiwanym momencie zwróci Ci się z nawiązką. W przypadku utraty danych na skutek kradzieży, przypadkowego usunięcia danych lub awarii sprzętu kopia zapasowa zaoszczędzi Twój czas, finanse i nerwy.

Szybkie przywrócenie danych

Regularne kopie zapasowe w sytuacji podbramkowej pozwolą na szybkie przywrócenie firmowych zasobów do stanu maksymalnie zbliżonego do tego, jaki istniał w momencie awarii. Bez kopii zapasowej musiałbyś poświęcić wiele czasu na odtwarzanie utraconych plików.

Zapewnienie ciągłości działania firmy

Aktualna kopia zapasowa zminimalizuje ryzyko przestojów w przypadku utraty danych w Twojej firmie. Im dłużej będziesz zajmować się odtwarzaniem danych i niwelowaniem skutków awarii, tym bardziej zniecierpliwisz swoich klientów, którzy odejdą do konkurencji.

Mniej stresujących sytuacji

Każde dodatkowe zabezpieczenie danych kluczowych dla funkcjonowania firmy pozwoli Ci skupić się na rozwijaniu Twojego biznesu. Zamiast martwić się ryzykiem utraty danych, będziesz mógł skierować swoją energię na podbijanie kolejnych rynków lub wprowadzanie nowych produktów.

rozwijaj biznes z ZofraTech!

Zaplanuj regularne backupy w Twojej firmie z ZofraTech!

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu nie zastanawiasz się już, czy backup jest potrzebny, ale przygotowujesz się do wdrożenia procesu regularnych kopii zapasowych w Twojej firmie. Samodzielny wybór metody i przeprowadzanie cyklicznych zapisów danych może przyprawić Cię o ból głowy, jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z procedurami dotyczącymi backupu.

Nawiązując współpracę z ZofraTech, otrzymujesz od nas gwarancję regularnych kopii zapasowych, które zapewnią Ci spokojny sen w przypadku nieoczekiwanej utraty danych. Doradzimy Ci też najlepszą strategię i rozwiązania związane ze sposobami przechowywania danych oraz częstotliwością wykonywania kopii zapasowych. Skontaktuj się z nami już teraz i zadbaj o backup swoich danych!