Czy moja firma potrzebuje serwera?

Jeżeli chcesz, aby Twoja firma była konkurencyjna, nie możesz zostać w tyle za standardami technologicznymi. Być może zadawałeś sobie ostatnio pytanie: „Czy potrzebuję serwera dla mojej firmy?” i nie wiesz, czy jest to odpowiedni moment na taką inwestycję.

Jednak decyzja o zakupie serwera dla małej firmy to tylko część sukcesu. Musisz także zdecydować, ile przestrzeni dyskowej będzie odpowiadało Twoim potrzebom i jaki typ serwera będzie najlepszy dla dynamicznie rozwijającego się biznesu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego serwera dla Twojej firmy.

czy moja firma potrzebuje serwera - zofratech

Czy w każdym biznesie jest potrzebny serwer?

Kiedy przychodzi czas na zakup serwera? Niektóre działalności potrzebują centralnej przestrzeni dyskowej od początku istnienia, ale niewielkie firmy mogą odłożyć tę inwestycję w czasie. Jeżeli nie wiesz, czym powinieneś się kierować, podejmując decyzję o zakupie serwera, sprawdź wskazówki w kolejnych akapitach.

Jak szybko rozwija się Twoja firma?

Jeżeli klientów przybywa, zespół się rozrasta, a ilość danych potęguje się w mgnieniu oka, to idealny czas na zakup serwera. Centralna przestrzeń dyskowa, do której dostęp będą mogli mieć wszyscy pracownicy, usprawni i przyspieszy ich codzienną pracę. Serwer pozwoli Ci też nadawać uprawnienia na różnych poziomach i nadzorować bezpieczeństwo danych.

Czy korzystasz ze współdzielonych plików lub aplikacji?

Oprogramowanie do zarządzania obiegiem dokumentów pracowniczych lub inne narzędzia umożliwiające wspólną pracę nad zadaniami wymagają instalacji na serwerze, do którego wszyscy pracownicy będą mieli jednakowy dostęp. Jeśli myślisz o wprowadzeniu rozwiązań usprawniających workflow, to idealny moment na zakup serwera.

Czy prawo wymaga od Ciebie posiadania serwera?

Przedsiębiorstwa działające m.in. w sektorze finansowym lub ochronie zdrowia są zobligowane do utrzymywania zgodności z przepisami na wysokim poziomie. Dostosowanie się do rygorystycznych wymagań prawnych ułatwia posiadanie centralnego serwera z odpowiednimi protokołami bezpieczeństwa. Jeżeli Twojej branży nie dotyczą odgórne wymogi urzędów regulacyjnych, możesz odłożyć zakup serwera w czasie.

Jak chronisz dane przed atakami?

Poufne informacje gromadzone na komputerach pracowników mogą stać się łatwym łupem przestępców poprzez phishing lub ransomware, a fizyczne dyski zewnętrzne mogą ulec zniszczeniu na skutek upadku lub zalania. Zewnętrzny serwer ustawiony w specjalnym pomieszczeniu i wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia ochroni dane Twojej firmy przed zdarzeniami losowymi lub atakami hakerskimi znacznie lepiej niż przenośne urządzenia i dyski.

serwery dedykowane - zofra tech

Ile serwerów należy mieć w firmie?

Odpowiedź na to pytanie będzie zależeć od wielu czynników. Na decyzję o zakupie jednego lub więcej serwerów wpływa m.in. ilość zgromadzonych danych lub ruch użytkowników (np. w sklepie online). Na początku dowiedz się, na jakim poziomie jest średnia aktywność użytkowników. Dane o aktywności i ruchu w Twoim biznesie pozwolą Ci oszacować, od ilu serwerów powinieneś zacząć. Do dokładnego zmierzenia ruchu możesz wykorzystać narzędzia analityczne, które na podstawie zgromadzonych danych podpowiedzą Ci także, jakiego ruchu możesz spodziewać się w najbliższej przyszłości.

Zamierzasz hostować na serwerze aplikacje oraz strony internetowe? Weź to pod uwagę przy planowaniu przestrzeni serwerowej. Dzięki temu dobierzesz parametry procesora i pamięci odpowiednie do płynnej pracy. Pamiętaj też o uwzględnieniu przestrzeni na system operacyjny serwera.

Serwer na miejscu czy zdalnie? Rozwiązania dla biznesu

Zakup serwera nie musi oznaczać przywożenia do firmy ogromnej szafy i gorączkowego szukania miejsca z odpowiednią temperaturą i wilgotnością. Nie każda rozwijająca się firma ma możliwości biurowe na umieszczenie serwera, dlatego z myślą o takich sytuacjach istnieją usługi zdalnego serwera. Możesz także iść z duchem nowoczesności i zdecydować się na serwer w chmurze. Co sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku? Sprawdź wady i zalety poniższych opcji.

Serwer w biurze

Tzw. rozwiązanie on-site to serwer zlokalizowany w siedzibie Twojej firmy. Należy on tylko do Twojej organizacji, co podnosi bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko wycieków. Jednak w przypadku posiadania własnego serwera, musisz liczyć się z kosztami jego utrzymania. Serwer powinien stać w miejscu wyposażonym w wydajne systemy chłodzenia, alternatywne źródło energii na wypadek przerw w dostawie prądu i zabezpieczenia przed fizycznymi uszkodzeniami.

Zdalny serwer

W Twoim biurze nie ma miejsca na serwer lub nie chcesz zajmować się jego konserwacją? Specjalnie dla Ciebie istnieje opcja wykupienia przestrzeni na zdalnym serwerze. Fizyczna przestrzeń dyskowa znajduje się w dużym centrum danych, a Ty wykupujesz zdalny dostęp do określonej pojemności. Zdalne serwery są dostępne na zasadzie współdzielenia pamięci na dyskach z innymi podmiotami lub przestrzeni dedykowanej, z której może korzystać tylko Twoja firma. Wszelkie działania związane z utrzymaniem sprawności serwerowni oraz zapewnienia bezpieczeństwa są po stronie centrum danych.

Przestrzeń w chmurze

Jeżeli powyższe rozwiązania brzmią dla Ciebie nieatrakcyjnie, ostateczną opcją jest wykupienie tzw. serwera w chmurze, czyli przestrzeni dyskowej udostępnianej przez Internet. W odróżnieniu od tradycyjnych serwerów rozwiązania chmurowe są ulokowane na kilku maszynach jednocześnie i awaria jednej z nich nie paraliżuje pracy całej firmy. Usługi serwerowe w chmurze pozwalają na elastyczne skalowanie przestrzeni w górę i w dół, co optymalizuje koszty w przypadku okresów o zmniejszonym zapotrzebowaniu na zewnętrzną pamięć.

serwer chmurowy - zofratech

Wybierz pierwszy firmowy serwer z ZofraTech!

Mamy nadzieję, że wskazówki z naszego artykułu utorują Ci drogę do posiadania pierwszego firmowego serwera. Ale jeżeli nadal nie masz pewności, w ZofraTech odpowiemy na każde Twoje pytanie dotyczące kwestii technicznych lub finansowych związanych z zakupem serwera. Opisz w kilku słowach swoje potrzeby, a my znajdziemy rozwiązania, które przyspieszą codzienną pracę Twojego zespołu bez rujnowania firmowego budżetu!