Gdy Twoja firma prężnie się rozwija, wraz z nowymi możliwościami przychodzi konieczność rozbudowy infrastruktury informatycznej. Kolejne gigabajty danych o klientach i usługach potrzebują więcej miejsca, więc środki przeznaczone na rozwój biznesu będą musiały pokryć rozbudowę firmowej serwerowni. A co powiesz, na jednoczesne rozszerzenie miejsca na serwerze i wprowadzenie innowacji do Twojej firmy? Takim rozwiązaniem będzie migracja do chmury. Przeczytaj tekst i dowiedz się, czym są usługi chmurowe i w jaki sposób mogą przyspieszyć cyfrową transformację Twojego biznesu!
Cloud computing – co to takiego?
Co to jest cloud computing? Chmura obliczeniowa to serwery sieciowe rozproszone po całym świecie, do których dostęp możliwy jest za pomocą połączenia internetowego lub sieciowego. Serwer w chmurze to łatwo skalowalna i właściwie nieograniczona pojemnościowo infrastruktura, w której możesz przechowywać firmowe zasoby, a także korzystać z różnych usług chmurowych, umożliwiających Tobie i Twoim pracownikom wykonywanie działań na danych.
Chmura zdecydowanie wypiera serwery lokalne. W 2023 roku Polska znalazła się na 10. miejscu w rankingu krajów Unii Europejskiej korzystających z rozwiązań chmurowych. Na wybór usług w chmurze zdecydowało się aż 55,7% polskich przedsiębiorstw. To o ponad 25% więcej niż w 2021 roku, gdzie Polska znalazła się w ostatniej dziesiątce, daleko poniżej średniej UE. Najwięcej użytkowników biznesowych decyduje się na chmurową pocztę elektroniczną (82,7%), przechowywanie plików (68%) i oprogramowanie biurowe (66,3%).
Serwer lokalny a serwer chmurowy – czym się różnią?
Serwer lokalny, mimo słabnącej popularności, nadal ma grono wiernych zwolenników. Przede wszystkim są to osoby, których nie przekonuje przechowywanie danych na drugim końcu świata. Lokalne centrum danych daje poczucie bezpieczeństwa i umożliwia lepsze kontrolowanie zasobów. Kończące się miejsce także nie jest problemem, ponieważ serwer lokalny w każdej chwili może zostać rozbudowany o dodatkowe dyski. Na serwery lokalne najczęściej decydują się przedsiębiorstwa o niewielkich rozmiarach, które nie potrzebują elastycznego skalowania przestrzeni dyskowej i dostępu do danych z dowolnego miejsca na świecie.
Czym za to wyróżnia się hosting w chmurze? To doskonałe rozwiązanie dla zespołów, które potrzebują błyskawicznie wymieniać się informacjami i sprawnie zarządzać obiegiem dokumentacji. Pracownicy zatrudnieni w modelu hybrydowym lub zdalnym nie mają żadnych problemów z dostępem do ważnych danych bez konieczności pojawiania się w siedzibie firmy. Infrastruktura w chmurze to także bezproblemowa skalowalność przestrzeni w okresach o większym zapotrzebowaniu i redukowanie miejsca, gdy jest ono zbędne.
Każdy dostawca usług chmurowych dba o najwyższy poziom bezpieczeństwa danych, dlatego przechowywanie zasobów na zdalnym serwerze jest niemniej (a niekiedy nawet bardziej) bezpieczne niż trzymanie ich w lokalnej serwerowni. W zależności od potrzeb, dostawcy usług w chmurze oferują chmurę publiczną, chmurę prywatną lub chmurę hybrydową, czyli połączenie modeli publicznego i prywatnego.
4 najpopularniejsze usługi chmurowe – przykłady
Jak wspominaliśmy na początku, przedsiębiorcy najczęściej decydują się na migrację danych do chmury lub korzystanie ze zdalnych rozwiązań ułatwiających codzienną pracę. Jakie inne przykłady usług chmurowych możesz wdrożyć w swojej firmie? Sprawdź!
Przechowywanie plików
Jednym z najbardziej naturalnych sposobów korzystania z cloud computing jest przechowywanie danych w chmurze. Zdalny dostęp do plików pozwala współdzielić pracę z osobami przebywającymi w innym miejscu w tym samym czasie. Do najpopularniejszych usług magazynowania danych należą Google Drive i DropBox, które są udostępniane jako software as a service (SaaS).
Odzyskiwanie danych po awarii
Nigdy nie wiesz, czy kopia zapasowa firmowych danych przechowywana na lokalnym serwerze nie przepadnie w wyniku awarii lub cyberataku. Dlatego warto umieścić kilka kopii danych także na zdalnych serwerach oddalonych od siebie geograficznie. W przypadku nieprzyjemnej sytuacji kopia zapasowa w chmurze zostanie łatwo przywrócona na fizyczne urządzenia, co zminimalizuje przestoje w pracy i straty finansowe.
Komunikacja
Ponad 80% przedsiębiorców używa chmurowych narzędzi do komunikacji za pomocą poczty elektronicznej. Oprócz e-maili, na popularności zyskały aplikacje do rozmów online w czasie rzeczywistym, takie jak Zoom, Google Meet lub Microsoft Teams. Dzięki tym rozwiązaniom możesz rozmawiać z klientami z drugiego końca świata bez kosztownych podróży samolotem lub umożliwić pracownikom wykonywanie swoich obowiązków z gorącej plaży albo azjatyckiej metropolii.
Optymalizacja procesów biznesowych
W ramach cloud computingu możesz zrewolucjonizować firmowe procesy, czyli zoptymalizować je pod kątem czasu, wydajności i kosztów. Zamiast wysyłania pocztą tradycyjną lub elektroniczną setek dokumentów i oczekiwania na ich odesłanie z podpisem, możesz skorzystać z chmurowych aplikacji do obiegu dokumentów, księgowania, planowania zadań, a także z popularnych pakietów biurowych. Gdy skorzystasz z nich kilka razy, nie będziesz chciał ponownie wrócić do poprzednich praktyk, które zajmowały mnóstwo czasu i spowalniały rozwój Twojego biznesu.
Przenieś infrastrukturę IT do chmury z ZofraTech!
Czujesz, że tracisz konkurencyjność, rezygnując z rozwiązań chmurowych? W ZofraTech wybieramy i wdrażamy elastyczne usługi chmurowe, które pozwolą Ci rozwinąć skrzydła w biznesie. Migracja do chmury z ZofraTech przebiegnie sprawnie i nie narazi Twojej firmy na nieplanowane przestoje.
Zadzwoń do nas lub zostaw wiadomość za pośrednictwem formularza kontaktowego, a my odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania!