Z własnego doświadczenia i opowieści innych osób doskonale wiesz, że firmowe komputery służą nie tylko do pracy. W internecie krążą memy o układaniu pasjansa przez pracowników urzędów lub przeglądaniu sklepów wysyłkowych z odzieżą przez kadrę kierowniczą.
Niekiedy część osób podąża krok dalej, instalując na firmowym sprzęcie oprogramowanie, które powinni ściągać wyłącznie na prywatne komputery. Nieautoryzowane aplikacje, nawet jeśli służą do wykonywania zadań zawodowych, mogą nieść poważne ryzyko dla całej organizacji oraz jej klientów. Dlaczego? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!
5 powodów, dla których warto ograniczyć instalowanie oprogramowania przez pracowników
Chcesz, żeby Twoja firma dotrzymywała wszystkie standardy bezpieczeństwa i nie naraziła się na poważne straty wizerunkowe? Sprawdź, dlaczego warto skrupulatnie ograniczyć pobieranie i instalowanie aplikacji, które nie są potrzebne do funkcjonowania Twojego biznesu.
Powód 1: Chaos w zarządzaniu systemami IT
Gdy pracownicy instalują na firmowych komputerach programy, o których nie wie dział IT, powoduje to niemały bałagan. Gdy dojdzie do awarii, specjalistom trudno jest określić, jaki element infrastruktury odpowiada za usterkę. Oprogramowanie pobierane bez zgody informatyków nie jest regularnie aktualizowane, co może negatywnie wpłynąć na stabilność systemów lub szczelność zabezpieczeń.
Powód 2: Problemy z wydajnością
Nieautoryzowane oprogramowanie często działa w tle, obciążając firmowe zasoby, takie jak pamięć RAM lub procesor. Przez to komputer zaczyna wolniej reagować na polecenia, co opóźnia płynne wykonywanie obowiązków przez pracowników.
Powód 3: Brak kontroli nad danymi
Z osobami, które czytają regulaminy aplikacji przed ich zaakceptowaniem, jest jak z Yeti – ktoś o nich słyszał, ale nikt ich nie widział. Bardzo często w zapisach regulaminów firmy pozwalają sobie na przesyłanie firmowych danych na swoje serwery. W ten sposób Twoi pracownicy zupełnie nieświadomie mogą wyprowadzić na zewnątrz gigabajty wrażliwych informacji i narazić Cię na wysokie kary za niezgodność z polityką ochrony danych.
Powód 4: Niezgodność z przepisami
Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, nieautoryzowane aplikacje mogą naruszyć standardy ochrony danych (np. RODO) i narazić Twoją firmę na gigantyczne kary. Jeżeli nie będziesz mieć kontroli nad tym, co instalują Twoi pracownicy, z pozoru standardowa kontrola lub audyt może zakończyć się w bardzo nieprzyjemny sposób.
Powód 5: Zagrożenia dla bezpieczeństwa
Według badań Gartnera z 2018 roku, aż 1/3 wycieków danych była spowodowana zainstalowaniem nieautoryzowanego oprogramowania (ang. Shadow IT). Aplikacje spoza listy działu IT mogą zawierać luki w zabezpieczeniach, które ułatwią hakerom przeprowadzenie ataków ransomware lub phishingowych.
Jak zminimalizować ryzyko problemów związanych z nieautoryzowanym oprogramowaniem?
Czy zarządzanie dostępem do oprogramowania z poziomu działu IT to jedyna opcja na zachowanie porządku w firmowej infrastrukturze? A co możesz zrobić, jeżeli nie zatrudniasz informatyka, ale chcesz uniknąć gigantycznych kar lub ataków cyberprzestępców? Zapoznaj się z radami, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie poniżej!
Edukuj swoich pracowników
Pracownicy powinni być świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą instalacja nieautoryzowanego oprogramowania. Wprowadź do firmowej rutyny regularne szkolenia z bezpieczeństwa IT, w trakcie których specjaliści podniosą świadomość Twoich pracowników i pokażą alternatywy dla niezatwierdzonych narzędzi.
Ustal jasne procedury
Podejdź do kwestii instalowania nieautoryzowanego oprogramowania tak samo, jak do innych ważnych elementów Twojej firmy. Również w tym przypadku ustal jasne procedury korzystania z konkretnych narzędzi oraz zasobów. Określ, które aplikacje są dozwolone i wskaż, jakie konsekwencje spotkają osoby pobierające oprogramowanie spoza listy.
Wprowadź zaawansowane zabezpieczenia
Nie musisz zaglądać każdemu pracownikowi przez ramię, aby wiedzieć, czy nie ma na swoim komputerze oprogramowania, na które nie zezwala Twoja firma. Skorzystaj ze wsparcia takich rozwiązań, jak Remote Monitoring and Management (RMM) lub systemów wykrywania zagrożeń, które pozwolą Ci monitorować i ograniczać wykorzystanie niedozwolonego oprogramowania.
Zachęcaj pracowników do zgłaszania potrzeb technologicznych
Technologia zmienia się błyskawicznie i rozwiązanie, które sprawdzało się na początku, może już być niewydajne, gdy Twoja firma dynamicznie się rozwija. Słuchaj sugestii swoich pracowników i reaguj na ich pomysły wdrożenia nowego oprogramowania, które usprawni codzienną pracę.
Wspieraj bezpieczeństwo i innowacje z ZofraTech!
Chcesz mieć kontrolę nad tym, co instalują Twoi pracownicy na firmowych komputerach? A może planujesz uporządkować listę dozwolonego sprzętu, lecz brakuje Ci na to czasu? Specjaliści z ZofraTech wesprą Cię w panowaniu nad chaosem w infrastrukturze IT.
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy pomóc Ci w ogarnięciu IT w Twoim biznesie!