Przechodzisz ze swoim biznesem do Internetu? A może rozbudowujesz działalność o użyteczną stronę internetową, która ułatwi nowym klientom kontakt z Tobą? Niezależnie od tego, na czym Ci zależy, najpierw odpowiedz sobie na 6 kluczowych pytań, które pozwolą Ci wybrać hosting dopasowany do Twojej działalności. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek, takich jak częste przeciążenia strony lub przepłacanie za pakiety z rozwiązaniami, z których i tak nie będziesz korzystać.
Co to jest domena?
Domena to kluczowa część adresu internetowego Twojej strony WWW. Na domenę składa się nazwa główna oraz rozszerzenie. Nazwa główna może być nazwą Twojej firmy, Twoim nazwiskiem lub frazą kluczową (np. informatyk Warszawa). Drugą częścią domeny jest rozszerzenie, czyli występujący po kropce skrót będący oznaczeniem kraju (.pl, .de, .it), regionu (.waw) lub identyfikatorem charakteru strony (.biz, .org, .edu). Koszt domeny w pierwszym roku użytkowania jest bardzo niski i zaczyna się już od kilku złotych.
Co to jest hosting www?
Hosting to wydzielone miejsce na serwerze, na którym udostępniasz użytkownikom Internetu zawartość swojej strony www. Nazwa hosting określa również usługę, którą wykupujesz, aby umieścić w Internecie swoją stronę i zarządzać nią. Najczęściej jest to hosting współdzielony z wieloma innymi klientami usługodawcy. Jeżeli masz większe potrzeby niż postawienie strony-wizytówki lub chcesz mieć większy wpływ na konfigurację serwera, możesz wykupić hosting dedykowany.
Czy można mieć dwie domeny na jednym hostingu?
W momencie, gdy rozwijasz swoją firmę lub masz kilka pomysłów na działalność internetową, ale nie chcesz ich prezentować na jednej stronie internetowej, nie musisz kupować nowego hostingu dla każdej nowej domeny. Jedna przestrzeń serwerowa może być miejscem dla kilku domen. Wystarczy, że oddzielisz je od siebie na poziomie plików strony i katalogów witryn, aby bez problemu z nich korzystać. Pamiętaj, aby nadzorować limit pojemności hostingu i w odpowiednim momencie zwiększyć przestrzeń na serwerze lub wykupić serwer dedykowany.
Wybór hostingu – na co zwrócić uwagę?
Gdy masz już wybraną nazwę dla swojej strony internetowej i zarejestrowaną domenę, czas wybrać najlepszy hosting dla Twoich potrzeb. Sprawdź, na jakie aspekty powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego hostingu, aby mieć pewność, że Twoja strona internetowa będzie bezpieczna, szybka i niezawodna.
Parametry serwera
Dostawcy usług hostingowych mogą korzystać z 3 rodzajów dysków: HDD, SSD i NVMe. Firma, która przechowuje zasoby klientów na szybszych dyskach SSD i NVMe, umożliwia osiągnięcie znacznie lepszej prędkości ładowania strony internetowej niż hostingodawca korzystający wyłącznie z najwolniejszych dysków HDD.
Certyfikat SSL
Certyfikat SSL, czyli popularna kłódeczka w pasku adresu, to gwarancja dla odwiedzających Twoją stronę internetową, że ich dane (osobowe, adresowe, płatnicze) będą odpowiednio zabezpieczone. SSL u dostawcy hostingu zazwyczaj jest dodatkowo płatny, a ceny mogą znacznie różnić się pomiędzy usługodawcami.
Alternatywą dla płatnych certyfikatów SSL jest darmowy certyfikat Let’s Encrypt. Brak opłat jest niewątpliwą zaletą, ale aby zachować ciągłość zabezpieczeń, należy go odnawiać co kilka miesięcy. Jeżeli nie chcesz dopłacać, możesz wybrać hosting, który umożliwia włączenie Let’s Encrypt i automatyczne odnawianie darmowego certyfikatu bezpieczeństwa.
Zabezpieczenia poczty e-mail
Na własnym hostingu możesz uruchomić unikalną pocztę e-mail zakończoną na „@twojadomena.pl”. Aby korespondowanie z Tobą na firmowym adresie poczty elektronicznej było maksymalnie bezpieczne, zorientuj się, jakie zabezpieczenia stosuje hostingodawca, z którym chcesz nawiązać współpracę. Zwróć uwagę na takie elementy, jak m.in. uniemożliwienie podszycia się pod Twój adres czy kierowanie Twoich wiadomości do skrzynki odbiorczej klienta zamiast do spamu.
Aktualizacja PHP w ramach hostingu
Na języku PHP jest opartych wiele platform do tworzenia stron lub sklepów internetowych. Są to m.in. WordPress, Joomla!, PrestaShop czy Magento. Wybierając hosting, warto zwrócić uwagę, czy dostawca usług hostingowych korzysta obecnie z najnowszej wersji PHP i czy przeprowadza aktualizacje. Najnowsza wersja PHP jest istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz szybkości ładowania strony.
Limity i ograniczenia hostingu
Wiele firm hostingowych oprócz licznych dodatków i benefitów ma także swoje limity i ograniczenia. Zazwyczaj nie są one tak wyeksponowane jak korzyści, dlatego przed zawarciem umowy sprawdź dokładnie listę ograniczeń, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Do najczęstszych limitów nakładanych przez dostawców hostingu należą:
- maksymalna wielkość załącznika e-mail,
- ilość wysyłanych wiadomości e-mail dziennie,
- maksymalna liczba połączeń HTTP.
Ten ostatni limit może stać się kłopotliwy, gdy Twój biznes cieszy się dużym zainteresowaniem, a liczba wejść na stronę sukcesywnie rośnie.
Kopia zapasowa w ramach hostingu
Kopie zapasowe w hostingu to kluczowy element gwarantujący odzyskanie danych w przypadku cyberataku, przypadkowym usunięciu zawartości strony lub błędów w trakcie aktualizacji. Szukając odpowiedniego dostawcy hostingu, zainteresuj się kilkoma zagadnieniami związanymi z wykonywaniem kopii zapasowych w danej firmie. Sprawdź, jak często wykonywane są kopie, jakie elementy są kopiowane oraz jak długo przechowywane są kopie zapasowe. Istotną kwestią z Twojego punktu widzenia jako właściciela strony jest też dostęp do skopiowanych zasobów, ponieważ im szybciej możesz przywrócić zawartość strony, tym mniej niezadowolonych klientów odejdzie z kwitkiem.
Gwarancja SLA
Czym jest poziom SLA? SLA, czyli Service Level Agreement, to umowa o gwarantowanym poziomie świadczenia usług przez hostingodawcę. Najczęściej SLA dotyczy niezawodnej pracy serwera. Firmy zajmujące się usługami hostingowymi określają SLA w procentach. Minimalną akceptowaną wielkością SLA jest 99%. Dlaczego? Gdy weźmiesz pod uwagę miesiąc, który ma 30 dni, czyli 720 godzin, 1% czasu niedostępności serwera w miesiącu to nieco ponad 7 godzin. W tym czasie bardzo wiele osób może wejść na Twoją niedziałającą stronę i w poczuciu rozczarowania poszukać konkurenta.
Jaki hosting dla strony wizytówki, a jaki dla sklepu internetowego?
Jeżeli po raz pierwszy stoisz przed wyborem domeny i hostingu, łatwo wpaść w pułapkę niskich cen i licznych rekomendacji przedstawianych przez dostawców usług internetowych. Jednym z ważnych kryteriów, jakie musisz wziąć pod uwagę przy wyborze hostingu, jest zakres Twojej działalności internetowej. Niewielka strona wizytówka, na której zaprezentujesz swoją działalność i poprowadzisz firmowego bloga, z powodzeniem poradzi sobie na początku na 20-30 GB przestrzeni serwerowej.
W przypadku sklepu internetowego musisz wziąć pod uwagę swój asortyment, który pojawi się na podstronach, a zwłaszcza dobrej jakości zdjęcia, filmy lub dodatkowe pliki, z których będą korzystać klienci. Kilkadziesiąt GB przestrzeni serwerowej szybko przestanie Ci wystarczać, dlatego warto zdecydować się na dedykowany hosting dla sklepu internetowego, który w wielu przypadkach będzie korzystniejszy niż rozszerzanie pierwotnie wybranego podstawowego planu.
Jaki hosting wybrać pod WordPress i Woocommerce?
WordPress jest w czołówce najczęściej wybieranych systemów CMS (ang. Content Management System) do stworzenia strony internetowej. Podobnie jak WooCommerce, czyli jedna z najpopularniejszych platform do tworzenia sklepów internetowych. Instalacja WordPressa lub WooCommerce to dodatkowe zadanie, które najlepiej zlecić specjaliście od tworzenia stron internetowych. W ramach alternatywy możesz zdecydować się na specjalny hosting WordPress, który posiada usługę automatycznej instalacji powyższych systemów. Oprócz prostej instalacji taki hosting posiada zazwyczaj kilka do kilkunastu dodatków poprawiających bezpieczeństwo oraz usprawniających korzystanie z platformy.
Potrzebujesz wsparcia w wyborze hostingu?
Dzięki naszemu artykułowi wiesz już, jak wybrać domenę i na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego hostingu dla strony internetowej Twojej firmy. Mimo to nadal czujesz się niepewnie? W ZofraTech bez problemu przeprowadzimy Cię przez proces rejestracji domeny i wyboru usług hostingowych. Skontaktuj się z nami już dziś, a już niebawem zaprosisz swoich klientów na superszybką, niezawodną i użyteczną stronę internetową.