Jakie są najczęstsze problemy z komputerami? 7 najpopularniejszych usterek sprzętu i oprogramowania

Obecnie większość operacji biznesowych opiera się na wykorzystaniu komputerów. Informatyzacja biznesu pozwala osiągać cele znacznie szybciej i łatwiej niż kilkadziesiąt lat wcześniej, ale wraz z pojawieniem się komputerów mamy na głowie towarzyszące im usterki. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie 7 najczęściej występujących problemów z firmowymi komputerami, które pomogą Ci samodzielnie przywrócić swój sprzęt do prawidłowego działania. Poznaj je wszystkie i bądź gotowy na problemy z komputerami w Twojej firmie!


Problem 1: Awarie zasilania

Twój komputer się nie włącza? Odpowiedzialna może być za to usterka związana z zasilaniem. Najpierw sprawdź, czy Twój firmowy komputer jest podłączony do sieci, a przewody są nienaruszone. Zorientuj się, czy w biurze nie wystąpiła awaria prądu.
 
Jeżeli korzystasz z laptopa, powodem usterki może być rozładowana bateria. W takim przypadku pozostaw komputer podłączony do ładowania na kilkanaście minut, a następnie spróbuj ponownie go włączyć. Gdy komputer nadal nie reaguje, powiadom dział IT.

Problem 2: Usterka sprzętowa

Nieprzyjemną niespodziankę może Ci sprawić jedno z urządzeń podłączonych do Twojego komputera. Niedziałający monitor, klawiatura lub myszka skutecznie utrudnia wykonywanie zadań. Zacznij od sprawdzenia połączenia peryferiów z komputerem – być może ktoś ze współpracowników lub ekipy sprzątającej niechcący wyciągnął kabel z odpowiedniego wejścia? Przyczyną niedziałającej myszki lub bezprzewodowej klawiatury mogą być także wyczerpane baterie.

Wymieniłeś baterie, sprawdziłeś przewody i nadal nie wszystko działa jak należy? Problem może leżeć w nieaktualnych sterownikach. Poproś firmowego informatyka o sprawdzenie oprogramowania i reinstalację lub aktualizację sterowników.

Problem 3: Nieprawidłowości systemu operacyjnego

Blue Screen of Death pojawia się znienacka (ostatnio licznym biznesowym i prywatnym użytkownikom CrowdStrike’a), ale potrafi szybko zniknąć, gdy system sam zdiagnozuje problem. Jednak jeżeli widzisz niebieski ekran zdecydowanie zbyt często, być może Twój system operacyjny potrzebuje:

  • aktualizacji,
  • reinstalacji,
  • przywrócenia do poprzedniej wersji.

Awaria systemu operacyjnego może zostać spowodowana przez wirusa lub problemy ze sprzętem. W takim przypadku skontaktuj się ze swoim działem IT w celu identyfikacji i usunięcia problemu.

blue screen of death

Problem 4: Niestabilne połączenie z Internetem

Za problemy z siecią Internet może być odpowiedzialny router i jego lokalizacja. Jeżeli siedzisz w dobrej odległości od urządzenia i pomiędzy Twoim stanowiskiem a routerem nie ma fizycznych barier, spróbuj zresetować urządzenie. Gdy łączysz się z siecią Ethernet za pomocą przewodu, zweryfikuj, czy jest odpowiednio podpięty do źródła sieci i Twojego komputera.

Problemy z Internetem możesz sprawdzić w swoim komputerze w zakładce Sieć. Tam też uruchomisz wstępną diagnostykę, która może dać Ci wskazówki pomocne w przywróceniu stabilnego połączenia. W przypadku, gdy żadne z powyższych działań nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, skontaktuj się z dostawcą Internetu, który da Ci znać, czy w okolicy nie wystąpiła większa awaria.

Problem 5: Utrata danych

Nie możesz znaleźć danych, które jeszcze wczoraj były na Twoim urządzeniu lub ogólnym serwerze? Ich utrata może być wynikiem błędu ludzkiego lub celowego działania. Przypadkowo usunięte pliki prawdopodobnie znajdziesz w koszu. Gdy dane zginęły bezpowrotnie, także masz możliwość ich odzyskania. W jednym z postów na Facebooku pisaliśmy o sytuacji, w której uratowaliśmy jednemu z naszych klientów aż 80% utraconych danych!

Aby zabezpieczyć się przed podobnymi sytuacjami, pamiętaj o regularnym wykonywaniu kopii zapasowych, które pomogą Ci odzyskać utracone pliki!

Problem 6: Złośliwe oprogramowanie

Według danych z 2023 roku, każdego dnia na świecie dochodzi do około 300 000 ataków typu malware. 92% ataków odbywa się za pośrednictwem e-maili. Złośliwym oprogramowaniem jest zainfekowanych 4,1 miliona stron WWW. To właściwie kwestia czasu, kiedy Tobie lub jednemu z Twoich pracowników przydarzy się kliknąć w złośliwy załącznik lub wejść na zainfekowaną stronę.

W celu zminimalizowania kosztownych skutków działania złośliwego oprogramowania zaplanuj regularne aktualizacje systemów i zabezpieczeń. Oprócz tego poświęcaj czas na uświadamianie pracowników w kwestiach bezpieczeństwa i wpajanie im właściwych praktyk.

Problem 7: Nieograniczony dostęp do firmowych zasobów

Możesz sobie pomyśleć, że małe firmy nie potrzebują zaawansowanych zabezpieczeń, ponieważ codzienna praca opiera się na wzajemnym zaufaniu. Nic bardziej mylnego. Od samego początku dbaj o to, aby do najważniejszych systemów i danych miały dostęp wyłącznie osoby, które nie mogą bez nich wykonywać swojej pracy.

Wprowadź mocne hasła, fizyczne klucze zabezpieczeń, uwierzytelnianie dwuskładnikowe i inne sposoby na zabezpieczenie firmowych danych. Nie czekaj do wystąpienia incydentu, ponieważ neutralizowanie jego skutków będzie miało poważne konsekwencje finansowe i wizerunkowe.


Mam problem z komputerem. Co robić?

Przydarzyła Ci się jedna z wyżej wymienionych usterek? Wykorzystałeś już wszystkie doraźne sposoby, ale Twój biznes nadal nie działa płynnie? W ZofraTech mamy dla Ciebie kompleksową opiekę informatyczną, która pozwoli Ci zapomnieć o uciążliwych awariach. Skontaktuj się z nami już dziś i zainwestuj w przyszłość bez problemów technicznych!