Obawiasz się wycieku danych? Słusznie. Firmowe zasoby mogą opuścić bezpieczne miejsce na serwerze zupełnym przypadkiem lub na skutek umyślnego działania. Nie musisz jednak biernie obserwować, jak cyberprzestępcy lub skonfliktowani pracownicy „wynoszą” ważne informacje z przedsiębiorstwa. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o systemach DLP, które skutecznie minimalizują ryzyko utraty danych w biznesie.
Jak może dojść do wycieku danych w firmie?
Twoi pracownicy na co dzień operują mnóstwem danych. Są to m.in. informacje osobowe o klientach, informacje finansowe, a także dane dotyczące samych zatrudnionych. Codziennie ogromne ilości poufnych dokumentów są pobierane z serwerów, przesyłane pomiędzy działami lub wykorzystywane jako elementy raportów. W efekcie mnóstwo ważnych wiadomości spoczywa na firmowych skrzynkach e-mail, pendrive’ach, dyskach zewnętrznych lub nawet w czatach komunikatorów internetowych.
W takich przypadkach nietrudno o utratę danych. Pendrive może się zgubić, a dane z poczty lub komunikatora mogą zostać wykradzione przez zainstalowane podstępem złośliwe oprogramowanie. Jeżeli w niepowołane ręce trafią naprawdę ważne informacje, Twój biznes odnotuje znaczące straty finansowe, a także wizerunkowe, skutkujące brakiem zaufania potencjalnych kontrahentów. Efektem nieprawidłowego zarządzania firmowymi danymi może być także surowa kara nałożona przez Urząd Ochrony Danych Osobowych.
DLP – co to jest?
Na szczęście naprzeciw wyciekom danych wychodzi nowoczesna technologia. DLP, czyli Data Loss Prevention, to rodzaj oprogramowania uniemożliwiającego utratę poufnych danych z firmowych zasobów. System DLP ma za zadanie aktywnie monitorować działania pracowników i alarmować administratora o nietypowych zachowaniach, takich jak kopiowanie określonych danych na zewnętrzny nośnik lub kradzież za pomocą złośliwego oprogramowania.
Oprogramowanie DLP może różnić się między sobą zestawem funkcjonalności. Zależnie od potrzeb, systemy chroniące przed wyciekiem danych mogą wspierać bezpieczeństwo poprzez:
- przerywanie/blokowanie transmisji danych,
- odbieranie dostępu użytkownikowi naruszającemu bezpieczeństwo,
- powiadomienia o nieprawidłowej aktywności,
- blokowanie wykonywania zrzutów ekranu lub drukowania określonych zasobów.
Korzystanie z systemów DLP pozwala zweryfikować, jak skuteczna jest polityka bezpieczeństwa danych w Twojej firmie. Jeżeli dotychczas ochrona informacji była na niskim poziomie, wdrożenie oprogramowania chroniącego przed wyciekiem danych podniesie poziom zabezpieczeń i pozwoli zyskać więcej zaufania w oczach klientów oraz kontrahentów.
Jakie dane chroni system DLP?
Wśród ton różnorodnej dokumentacji znacząca większość jest kluczowa dla rozwoju Twojej firmy i zdobywania przewagi nad konkurencją. Jeżeli dotychczas nie zdawałeś sobie z tego sprawy, zobacz, ile różnych rodzajów informacji może stać się łakomym kąskiem dla hakerów, jeżeli nie zdecydujesz się na dobrej jakości system DLP w Twoim biznesie:
- Dane osobowe klientów – informacje o klientach firmy powinny być dobrze chronione przed konkurencją. Dbanie o poufność danych pozostawianych przez klientów wiąże się także z koniecznością przestrzegania zapisów polskiego i unijnego prawa. Za wyciek danych osób fizycznych przewidziane są ogromne kary, które mogą doprowadzić Twój biznes na skraj rentowności.
- Dane osobowe pracowników – o informacje dotyczące Twoich pracowników musisz dbać równie sumiennie co o dane klientów. W innym przypadku czeka Cię utrata zaufania, odejście najbardziej utalentowanych osób lub sprawy w sądzie za straty spowodowane wyciekiem danych.
- Dane finansowe firmy – nie tylko w książkach i serialach konkurenci szpiegują biznesy odnoszące sukces, aby im zaszkodzić. Kluczowe informacje związane ze strategią firmy, sprawozdania finansowe i podatkowe mogą bardzo pomóc Twoim rywalom, jednocześnie szkodząc Tobie.
- Własność intelektualna – know-how firmy, patenty, wzory przemysłowe lub unikalne receptury to cenne zasoby, na których chciałby wzbogacić się niejeden nieuczciwie działający przedsiębiorca. Do tak ważnych informacji powinny mieć dostęp jedynie wyznaczone osoby, które muszą korzystać z nich w swojej codziennej pracy.
Dobre praktyki w ochronie danych firmowych
Nawet najlepszy system DLP nie ochroni danych ważnych dla Twojej firmy, jeżeli nie wdrożysz kilku zasad bezpieczeństwa i nie wyedukujesz swoich pracowników, jak obchodzić się z poufnymi informacjami:
- Zadbaj o przejrzyste procedury bezpieczeństwa. Udziel dostępu do kluczowych zasobów jedynie konkretnym działom firmy lub pojedynczym osobom.
- Przestrzegaj zapisów RODO, aby uniknąć wysokich kar finansowych.
- Wprowadź szyfrowanie dokumentów, aby informacje w nich pozostały zabezpieczone nawet po przekazaniu ich nieodpowiednim osobom.
- Włącz weryfikację dwuetapową w trakcie logowania do wrażliwych zasobów. Wymuszaj częstą zmianę hasła, wyposaż pracowników w klucze U2F.
- Wykonuj regularne kopie zapasowe, aby odzyskać dane po wycieku lub zniszczeniu.
- Wprowadź w swojej firmie korzystanie z VPN, zwłaszcza jeżeli Twoja firma pracuje w trybie zdalnym.
Masz więcej pytań związanych z prawidłową ochroną danych? Chcesz wdrożyć najlepsze zabezpieczenia, które ochronią firmowe zasoby przed działaniem hakerów? Skontaktuj się z ZofraTech, a my znajdziemy rozwiązania idealne dla wielkości firmy, specyfiki działalności i rozmiarów budżetu. Zadbaj o bezpieczeństwo danych już teraz!